Svetový deň vody

Každoročne si 22. marca pripomíname Svetový deň vody.

Hlavnou témou tohtoročného dňa vody je urýchlenie zmien na riešenie krízy v oblasti vody a hygieny. Celosvetová kampaň „Be the change you want to see in the world“, čo v preklade  znamená „Buď zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete“ motivuje ľudí, aby začali konať a aby začali od seba.

Aj žiaci na našej škole si pripomenuli dôležitosť tejto vzácnej tekutiny a prišli oblečení v modrom. Bolo pre nich pripravené tematické vyučovanie a učitelia si pre nich nachystali rôzne aktivity. Hneď pri vstupe do školy, ich čakal džbán s čistou vodou, ktorú sme žiakom ponúkali. Pani učiteľka Telepovská žiakom pripomenula, že čistá voda je zdravšia ako sladené či energetické nápoje. Žiačky 9. ročníka pripravili pre žiakov 1. a 2. stupňa pokusy – lávová lampa a optická ilúzia pod vedením pána učiteľa Juska a pani učiteľky Telepovskej. Pre žiakov 1. stupňa boli pripravené tematické pracovné listy  a šikovní žiaci z 3. a 4. ročníka urobili krásne práce o kolobehu vody.  Žiaci 2. stupňa si zasúťažili v rôznych disciplínach, ktoré si pre nich pripravila pani učiteľka Fiterová. Vytvoril sa tím za každý ročník. Tímy tvorili 2 zástupcovia z každej triedy v jednotlivom ročníku. Súťažilo sa v piatich disciplínach, kde si žiaci zmerali nielen vedomostné schopnosti, ale aj zručnosti. Suverénnymi víťazmi sa stali žiaci 9. ročníka, 2. a 3. miesto bolo nerozhodné, pretože žiaci 7. a 8. ročníka získali rovnaký počet bodov. O víťazovi 2. a 3. miesta rozhodla rozstrelová  úloha, vďaka ktorej na 2. mieste skončili žiaci 7. ročníka a na 3. mieste žiaci 8.ročníka.

Symbolom dňa vody sa pre tento rok stal kolibrík. Žiaci dostali výzvu poskladať kolibríka pomocou techniky origami, úloha bola náročná no našli sa šikovní žiaci, ktorí to zvládli. V tento deň sme zažili kopec zábavy, naučili sa niečo nové a hlavne si pripomenuli, aká je voda dôležitá pre život a ako veľmi si ju musíme vážiť a chrániť.

Mgr. Fiterová, RNDr.Telepovská, Mgr.Jusko