26. september - Európsky deň jazykov

26 september je od roku 2001 vyhlásený za Európsky deň jazykov. Jeho poslaním je rozvíjať jazykovú a kultúrnu rôznorodosť. Dôležitosť tohto dňa sme si pripomenuli návštevou anglického divadelného predstavenia, ktorého sa zúčastnili žiaci 1. a 2. stupňa. Na druhom stupni si vyučujúci pripravili pre žiakov na hodinách cudzích jazykov, geografie , ale aj slovenského jazyka rôzne aktivity, čím spestrili vyučovanie o bohatšie zážitky. Žiaci počúvali ukážky v rôznych jazykoch a ich úlohou bolo uhádnuť, o aký jazyk ide, otestovali sa v hudobnom kvíze a naučili sa pozdravy v rôznych európskych jazykoch. Žiaci 5. ročníka si na hodinách anglického jazyka vyrábali pexesá z vlajok rôznych štátov Európy. Na hodinách geografie vyfarbovali zástavy a vyhľadávali informácie o danom štáte.

Na hodinách slovenského jazyka žiaci 8. ročníka prekladali útvary ľudovej slovesnosti akými sú príslovia, porekadlá a pranostiky do rôznych jazykov a snažili sa ich výtvarne doplniť. Žiaci 7. ročníka si pripomenuli význam slovenských nárečí, nárečové slová a frázy z rôznych kútov Slovenska a v skupinách vytvárali projekty na danú tému. Najstarší žiaci sa pustili do tvorby dvojjazyčných básní s použitím cudzojazyčných slov.  Svoje znalosti o jazykoch si mohli žiaci 2. stupňa overiť  v krátkom kvíze, ktorý si pre nich pripravili deviatačky. Museli však pozorne počúvať informácie o jazykoch, ich význame, rozdelení , ale aj o ich využívaní v Európe i vo svete.  Najviac bodov v počte správne zodpovedaných otázok mali triedy 6.A,  8. A, 8. B a  9. A,  a preto  boli ocenení sladkou odmenou. Práce žiakov sú  vystavené formou nástenných novín na chodbe školy. Počas týchto aktivít žiaci pracovali s nasadením, boli veľmi snaživí a tvoriví a my veríme, že aj takýmito formami  sme ich  podnietili  k učeniu sa cudzích jazykov. Prajeme všetkým, aby sa cudzí jazyk  pre nich stal v budúcnosti  nielen nástrojom dorozumievania, ale aj prostriedkom spoznávania iných kultúr, národov, zvykov, ktoré obohatia ich multikultúrne vnímanie sveta a ľudí v ňom.

Mgr. Fiterová, Mgr. Feketeová, Mgr. Dohányos, PaedDr. Grešlíková