Literárna exkurzia

Spoznávanie kníh a autorov pre deti a mládež v Zemplínskej knižnici – Literárna exkurzia

Knižnica je miesto, kde to „žije“ knihami, príbehmi a rôznymi zaujímavými podujatiami. V jej priestoroch môže človek stráviť príjemné chvíle s knihou v ruke a vychutnať si nielen vôňu kníh, ale ponoriť sa aj do „knižného sveta“ vždy s novými očakávaniami a radosťou.

Presne takúto atmosféru sme mohli zažiť dňa 23. 11. 2023 so žiakmi 5. A  a 6. B triedy  v pekne vyzdobených priestoroch Zemplínskej knižnice v Trebišove. Návšteva bola pre žiakov veľmi hodnotná. Pani knihovníčky privítali žiakov a oboznámili ich s prevádzkou knižnice, s postupom vyhľadávania kníh, s  rozdeľovaním kníh podľa oblastí spoločenského, vedeckého, športového či kultúrneho života ako i s možnosťou zapožičania kníh a časopisov. Po vysvetlení, ako sa s knihami zaobchádza a s pravidlami požičiavania kníh si deti mohli prezrieť knihy, ktoré ich zaujali. Potom piatakov čakali rôzne tvorivé hry, ktoré otestovali ich  vedomosti z rozprávok, naučili sa názvy diel od autorov, ktorí písali pre deti a mládež a na základe tajnej šifry odhaľovali názvy umeleckých diel.

Šiestaci sa zúčastnili besedy o autorke, Toni Revajovej, ktorá je známou spisovateľkou pre deti a mládež už dlhých 30 rokov. Dozvedeli sa zaujímavé informácie z jej života a spoznali mnohé knihy, ktoré sú charakteristické poučnými príbehmi z každodenného života detí ako aj veselými ilustráciami. Príjemným prekvapením bolo, že záujemcovia mohli získať ročné členstvo v knižnici zadarmo. Veľmi sa potešili, pretože ponuku využili a stali sa právoplatnými členmi mestskej knižnice.

Ďakujeme Zemplínskej knižnici za krásne strávený čas, pútavé rozprávanie a užitočné informácie pre našich žiakov. Dúfame, že návšteva regionálnej knižnice, listovanie v knihách a tvorivé aktivity o literárnych dielach privedú žiakov k čítaniu a stanú sa vernými čitateľmi našej mestskej knižnice.

Mgr. R. Dohányos, PaedDr. Z. Grešlíková