Informácie pre rodičov žiakov 9.roč. k príprave prihlášky na SŠ

1. januára 2022 nadobudla účinnosť novela školského zákona č. 415/2021 Z. z., ktorá upravuje priebeh a organizáciu prijímacieho konania pre školský rok 2024/2025.

Zákonný zástupca vypĺňa  iba jednu prihlášku, v ktorej sa v poradí podľa záujmu uvádzajú najviac dva „netalentové odbory“ a najviac dva „talentové odbory“. Poradie záujmu je len informačné pre riaditeľov ZŠ a SŠ, uchádzač po prijatí na SŠ bude mať stále možnosť potvrdiť rozhodnutie o prijatí na vzdelávanie v ktorejkoľvek zo škôl, na ktorú bol prijatý.

Termín podania prihlášky je pre všetky odbory vzdelávania rovnaký.

Prihlášku  podáva zák. zástupca  na príslušnú SŠ do 20. marca 2024 !!!

Prihlášku možno podať

- elektronicky (zadáva sa v systéme aSc agenda, eŠkola) bez elektronického podpisu občianskym preukazom, alebo

- v listinnej podobe na tlačive 056 MŠVVaŠ SR

(od 01. januára 2022 s podpismi oboch zákonných zástupcov) !!!  Prihláška je platná aj s podpisom jedného zákonného zástupcu, ak sa zákonní zástupcovia dohodli, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca, a ak o tejto skutočnosti doručia riaditeľovi školy písomné vyhlásenie.

Povinnými prílohami prihlášky podľa druhu záujmu o štúdium sú:

1. Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na účel schopnosti študovať zvolený študijný odbor alebo učebný odbor  (predkladá len uchádzač o štúdium v tých študijných odboroch alebo učebných odboroch, ktoré ministerstvo školstva do 31. januára 2023 zverejní na webovom sídle v časti regionálne školstvo/vzdelávanie na  stredných školách, link: https://www.minedu.sk/zoznam ucebnych odborov a studijnych odborov v ktorych sa vyzaduje zdravotnasposobilost/) .
  2. Správa z diagnostického vyšetrenia vykonaná zariadením poradenstva a prevencie nie staršia ako dva roky ( predkladá len uchádzač so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami).
  3. Potvrdenie národného športového zväzu, že uchádzač je uvedený v zozname talentovaných športovcov (predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v strednej športovej škole).
  4. Vyjadrenie lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore telovýchovné lekárstvo (predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v strednej športovej škole).
  5. Potvrdenie o zmenenej pracovnej schopnosti (predkladá len uchádzač so zmenenou pracovnou schopnosťou).
  6. Vyjadrenie lekára so špecializáciou všeobecné lekárstvo o zdravotnej spôsobilosti študovať zvolený odbor vzdelávania (predkladá len uchádzač so zdravotným znevýhodnením).
  7. Potvrdenie o odbornom vzdelávaní a príprave žiaka v systéme duálneho vzdelávania, vydané zamestnávateľom, ktorý má so školou uzatvorenú zmluvu o duálnom vzdelávaní (predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v študijnom odbore alebo učebnom odbore, v ktorom sa odborné vzdelávanie a príprava poskytuje v systéme duálneho vzdelávania).
  8. Kópie vysvedčení (predkladá len uchádzač, ktorý bol z niektorého vyučovacieho predmetu na vysvedčení hodnotený slovne)
  9. Kópie diplomov alebo certifikátov, ktoré preukazujú umiestnenie žiaka v predmetovej olympiáde alebo súťaži (predkladá len uchádzač, ktorý uvádza v prihláške umiestnenie v predmetovej olympiáde alebo súťaži).
  10. Vyhlásenie ( ak bude na prihláške uvedený iba podpis jedného zákonného zástupcu ).

V prípade akýchkoľvek otázok  kontaktujte VP : Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., t.č.: 0918 788 427