Náš výlet do Viedne – Unserer Ausflug nach Wien

Očakávaný a vytúžený príchod konca školského roka sprevádzajú po celoročnej  tvrdej práci zaslúžené príležitosti vo forme výletov a exkurzií. Tento rok sa destináciou zájazdu stala rakúska metropola Viedeň. Zájazdu sa zúčastnili žiaci druhého stupňa.

Po namáhavom rannom vstávaní a dlhej ceste sa prvý deň exkurzie začal návštevou Umeleckohistorického múzea na Námestí Márie Terézie, v ktorom sme mohli pozorovať exponáty z rôznych kultúr a období – od antiky, starovekého Egypta až po diela siahajúce po súčasnosť. Súčasťou múzea bola numizmatická sekcia, ako aj galéria, v ktorej sme mali možnosť pozorovať maľby svetoznámych maliarov ako Paul Rubens, Albrecht Dürer, Rembrandt, Caravaggio či Raffael.

Ďalšiu zastávku predstavoval barokový palác Schönbrunn, bývalé letné sídlo Habsburgovcov, v ktorom prebývala samotná Mária Terézia či cisár František Jozef I. V zámku trávila svoj čas aj rakúska cisárovná Alžbeta, známa pod menom Sissi, ktorej život je podľa legendy spätý s naším mestom Trebišov. Súčasťou prehliadky bola návšteva rozsiahleho parku a záhrad, nachádzajúcich sa v okolí zámku.

Na druhý deň sme sa po výdatných raňajkách v podobe švédskych stolov presunuli z Bratislavy znova do Viedne. Tentokrát sme navštívili historické centrum mesta, kde sme absolvovali prechádzku, v rámci ktorej sme mohli obdivovať architektonické skvosty mesta. Odvážlivci sa po náročnom výstupe mohli pokochať nádherným výhľadom z veže Katedrály sv. Štefana. Prechádzku tvoril aj rozchod, ktorý bol vynikajúcou príležitosťou nielen na nákupy suvenírov, ale aj na ochutnávku miestnych jedál. Naše dobrodružstvo sme ukončili v jednom zo symbolov hlavného mesta, konkrétne v zábavnom parku Prater, v ktorom sme sa všetci plnohodnotne zabavili.

Tohtoročný záverečný zájazd sa vydaril, keďže žiaci mali šancu vyskúšať si komunikáciu v cudzích jazykoch, ktoré študujú, no popritom ich zájazd obohatili o množstvo nových zážitkov a skúseností. Pozitívom zájazdu bol aj fakt, že nás po celý čas sprevádzal sprievodca, ktorý nám poskytoval zaujímavé a cenné informácie. Čo je ale najdôležitejšie, do domovov k našim najbližším sme sa vrátili s úsmevom a v zdraví.

Text: Mgr. Róbert Dohányos

Video: Alexandra Hrončeková, IX. A