Prečo čítať knihy?

Čítanie kníh je kľúčom k šťastnejšiemu a bohatšiemu životu. Pri príležitosti Mesiaca školských knižníc sme v 5.A triede počas hodiny literárnej výchovy zažili niečo výnimočné – žiaci predstavili svoje obľúbené knižné tituly. Tento nezvyčajný projekt sa niesol pod mottom: „Jednotkou šťastia je počet prečítaných strán“. Deti priniesli rôznorodé knihy, medzi ktorými nechýbali fantasy príbehy, knihy o významných osobnostiach vedy a kultúry, historické romány, diela o vesmíre, knihy o zvieratách,  komiksy či humorné tituly.

Spoločne sme diskutovali o tom, prečo je čítanie pre nás také dôležité a aké výhody prináša. Zhodli sme sa, že knihy sú nielen bohatým zdrojom poznatkov, ale zároveň poskytujú priestor na oddych a relaxáciu, čím znižujú stres. Čítanie nám pomáha prekonať nudu, otvára nám dvere do rôznych fascinujúcich svetov, spoznávame rôzne charaktery postáv a stretávame sa s rôznymi pohľadmi na svet – či už na dobré alebo zlé veci.

Knihy nás formujú – ovplyvňujú naše predstavy, hodnoty a postoje. Čítanie tiež podporuje našu empatiu, citlivosť k okoliu a k iným ľuďom. Pomáha nám rásť nielen ako čitateľom, ale aj ako lepším ľuďom. Aj preto stojí za to ponoriť sa do sveta kníh a objaviť všetky dary, ktoré nám ponúkajú.

PaedDr. Zuzana Grešlíková