Cesta za príbehmi: Návšteva piatakov v Zemplínskej knižnici v Trebišove

Keďže téma knižníc je súčasťou učiva literárnej výchovy v 5. ročníku, rozhodli sme sa obohatiť výučbu piatakov návštevou Zemplínskej knižnice v Trebišove. Cieľom tejto návštevy bolo nielen oboznámiť sa s fungovaním knižnice a jej pravidlami, ale aj vzbudiť u detí väčší záujem o čítanie a literatúru.

Pani knihovníčka nás srdečne privítala a ukázala nám rozmanité priestory knižnice, pričom podrobne vysvetlila, ako funguje knižničný systém. Deti sa dozvedeli, aké rôzne služby mestská knižnica poskytuje, ako si môžu založiť čitateľský preukaz i ako sú knihy usporiadané v jednotlivých oddeleniach podľa tematických a vekových kategórií. S ochotou nám vysvetlila aj celý proces vypožičiavania kníh, ako aj správne zaobchádzanie s nimi, čo deti veľmi zaujalo.

Najväčšiu radosť mali žiaci, keď si každý z nich mohol vybrať knihu, ktorá ho niečím oslovila. Mali možnosť prelistovať ju, čítať zaujímavé pasáže a podeliť sa o svoje dojmy s kamarátmi. Táto časť programu pomohla deťom nielen objaviť nové knihy, ale aj rozvinúť schopnosť vybrať si literatúru podľa vlastného vkusu.

Návšteva bola obohatená aj o premietanie krátkeho animovaného filmu o vzniku a význame najstaršej Alexandrijskej knižnice v Egypte. Tento film nielen rozšíril ich obzory o histórii knižníc, ale tiež podnietil diskusiu o dôležitosti uchovávania a šírenia vedomostí.

Celá návšteva zanechala v deťoch pozitívne dojmy. Atmosféra knižnice bola pokojná a inšpirujúca, a mnoho z našich piatakov si odnieslo nielen nové poznatky, ale aj nové členstvo v knižnici. Pre milovníkov kníh to bol deň plný zážitkov a nadšenia, ktoré ich motivovalo k ďalšiemu objavovaniu sveta literatúry.

Veríme, že táto skúsenosť podnietila u našich žiakov lásku k čítaniu a že sa do knižnice budú pravidelne vracať, aby objavovali ďalšie fascinujúce príbehy a poznatky.

Mgr. Z. Majerská, PaedDr. Z. Grešlíková