Hviezdoslavov Kubín

Hviezdoslavov Kubín je celoštátna postupová súťaž v umeleckom prednese, ktorá funguje od roku 1954. Žiaci v nej súťažia v oblasti poézie a prózy, kde si vyberajú diela literatúry pre deti, mládež a dospelých. Je najstaršou a najprestížnejšou súťažou v umeleckom prednese, ktorá sa na Slovensku organizuje.

Umelecký prednes nie je len o naučení sa  umeleckého textu naspamäť, je to len jedná z mnohých úloh, ktoré žiakov pri cvičení umeleckého prednesu potrápili. Žiaci a ich vyučujúci stáli pred neľahkou úlohou – vybrať vhodný text, naučiť sa ho naspamäť, dávať dôraz na správne slová, zdokonaľovať reč, výraz, ale aj kontakt s publikom.

V prednese poézie a prózy je viacero kategórii, v ktorých žiaci súťažia. Žiaci základných škôl súťažia v troch kategóriách. Zapojili sa do nej aj žiaci našej školy. Žiaci prvého stupňa súťažili v prvej kategórii v prednese poézie a prózy. Žiaci druhého stupňa si zmerali sily v prednese poézie a prózy v dvoch kategóriách. V druhej súťažili žiaci piateho a šiesteho ročníka a v tretej kategórii súťažili žiaci siedmeho až deviateho ročníka. Na súťaž Hviezdoslavov Kubín žiakov prvého stupňa pripravovali Mgr. Gabriela Gregušová, Mgr. Jarmila Ondrušová, Mgr. Adriana Kandráčová a Mgr. Renáta Hartlová a žiakov druhého stupňa  pripravovali Mgr. Zuzana Majerská, Mgr. Slávka Maďarová, Mgr. Nikola Macková.

Školské kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín sa na našej škole uskutočnilo 26.2.2020. Všetkým, ktorí sa zúčastnili ďakujeme a víťazom gratulujeme. Veríme, že žiakom účasť na súťaži priniesla skúsenosti s umeleckým prednesom, ktoré budú aj naďalej rozvíjať.

Mgr. Nikola Macková

1.Stupeň: