ZÁLOŽKA SPÁJA ŠKOLY 2023

Pri príležitosti Medzinárodného mesiaca školských knižníc sme sa spolu so žiakmi 2. stupňa zapojili do 14. ročníka česko-slovenského projektu Záložka spája školy: Inšpirujúci svet rozprávok, básní a príbehov. Projekt bol určený slovenským a českým základným školám a osemročným gymnáziám a zorganizoval ho Národný inštitút vzdelávania a mládeže v spolupráci s Knižnicou Jiřího Mahena v Brne. Cieľom projektu je, aby školy výmenu záložiek využili k nadviazaniu priateľských kontaktov, vzájomnej spolupráce a k poznávaniu jazyka, literatúry či regionálnych zvykov v oboch republikách. Našou partnerskou školou sa stala Základná škola Schulzovy Sady, Dvůr Králové nad Labem. Na našej škole sa na tvorbe záložiek podieľali žiaci 5. – 8. ročníka a pomáhali im pedagógovia a vychovávatelia – Mgr. Adriána Bodnárová, Mgr. Róbert Dohányos, Mgr. Katarína Fiterová,  Mgr. Zuzana Goreová, Mgr. Lenka Wilková. Námety záložiek sa stali súčasťou povinnej literatúry pre žiakov jednotlivých ročníkov, takže ich zároveň motivovali k čítaniu a spracovaniu do svojich čitateľských denníkov. Piataci zobrazovali príbehy z rozprávok Pavla Dobšinského, šiestaci si vybrali Ezopove bájky, siedmaci spracovali dobrodružstvá Robinsona Crusoa a ôsmaci novelu  Starec a more od Ernesta Hemingwaya.  Záložky vyrábali s radosťou a zanietením na hodinách výtvarnej výchovy a literárnej výchovy rôznymi zaujímavými technikami. Tešilo ich, že záložky potešia iné deti a poputujú až do Českej republiky. Našim českým kamarátom sme okrem záložiek pribalili listy od piatakov, školský časopis Severáčik, v ktorom sa môžu dozvedieť mnohé zaujímavé informácie zo života našej školy, projekt o historických pamiatkach mesta Trebišov, knihu o Slovensku s venovaním pána riaditeľa, PaedDr. F. Ňaršanského, knihu najkrajších slovenských rozprávok od P. Dobšinského a Ezopove bájky. Veríme, že čítanie kníh v slovenčine ich obohatí a spestrí školskú knižnicu a naše záložky budú sprevádzať deti pri čítaní zaujímavých kníh. O tom,  že žiaci pri výrobe záložiek preukázali svoje praktické zručnosti, zmysel pre krásu a že sa ich snažili vyrobiť s láskou pre svojho „kamaráta-čitateľa“ z partnerskej školy, svedčia naozaj pôsobivé, žánrovo pestré záložky, ktoré si môžete pozrieť v našej fotogalérii. Toto podujatie bolo veľmi pekným spestrením nášho výchovno-vzdelávacieho procesu, pretože sa žiaci rozprávali o knihách, prenikli do čarovného sveta rozprávok a príbehov a predovšetkým vzbudilo záujem žiakov o čítanie.

PaedDr. Zuzana Grešlíková