Spestrenie vyučovacích hodín so SEEDS n. p. o na našej škole
Island – alebo dá sa sopkou nabiť mobil?
O tom, že hodina geografie nemusí byť len nudná sa presvedčili žiaci ôsmeho ročníka. Vďaka neziskovej organizácii SEEDS n. p. o., ktorej cieľom je zasievať semienka zvedavosti do detských sŕdc, sa hodina geografie stala zaujímavou. Z ponuky tém, ktoré SEEDS n. p. o ponúka, sme si vybrali Island – dá sa sopkou nabiť mobil? Téma lákala nielen učiteľku geografie, ale aj zvedavých žiakov. Celú prezentáciu o Islande viedol lektor, Peter Rea, ktorý Island niekoľkokrát navštívil a ukázal žiakom aj autentické videá. Rozprával nám aj o tom, aké je počasie na Islande nevyspytateľné. Ešte pred samotnou prezentáciou dostali žiaci dve úlohy, t. j. pozrieť si krátke video o Islande. Video sa zaoberalo Modrou lagúnou, ktorá je najnavštevovanejšou turistickou atrakciou. Žiaci si mali pripraviť otázky týkajúce sa videa. Svoju úlohu splnili. Na začiatku dostali otázku, či sa podľa nich dá mobil nabiť sopkou. Ich odpovede boli rôzne. Počas prezentácie sa dozvedeli množstvo zaujímavých vecí – ako vzniká ľadovec, o tom ako vzniká gejzír, ktorý gejzír je aktívny a ako často vystrekuje. V prezentácii videli, ako si na Islande vyrábajú elektrickú energiu a na na otázku, či sa naozaj sopkou dá nabiť mobil dokázali odpovedať. Presvedčili sa, že je to naozaj možné. Okrem teórie mali žiaci možnosť držať v rukách produkty sopky po výbuchu. Videli, ako vyzerá žraločie mäso a ochutnali aj tradičný jogurt, ktorý je súčasťou raňajok na Islande. Za aktívnu účasť na hodine boli žiaci aj odmenení krásnym príveskom a sladkosťou.
Riziká sociálnych sietí
Sociálne siete sú v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Najväčší úspech majú medzi mladšou generáciou. Mladým ľuďom častokrát záleží na tom, koľko majú lajkov, koľkých majú sledovateľov a aké komentáre dostali k fotke či príbehu, ktorý zdieľajú na internete. Mnohokrát zabúdajú na svoje súkromie a pridávajú na sociálne siete takmer všetko. Je to však bezpečné? O rizikách sociálnych sietí nám prišiel porozprávať lektor z neziskovej organizácie SEEDS n. p. o., Ivan Vanák. Žiaci 9. ročníka sa dozvedeli zaujímavosti o sociálnych sieťach, zopakovali si , čo je to kyberšikana. Okrem teórie sa dozvedeli aj o rôznych prípadoch, ktoré sa skončili tragicky, pretože to obete kyberšikany psychicky nezvládli. Rozprávali sa o plusoch a mínusoch používania sociálnych sietí. V prezentácii mohli vidieť aj vplyv sietí na náš spoločenský život. V roku 2007 ľudia venovali polovicu svojho voľného času sociálnych sieťam, no dnes je to viac ako 90% voľného času.
Okrem teórie si vyskúšali aj aktivity ako naučiť sa minigolf za minútu, naučiť sa zaviazať si kravaty, skladať orgiami z papiera či nájsť a zapamätať si zaujímavosti napríklad o zvieratách. Podstatou týchto aktivít bolo, aby žiaci nestrácali čas na sociálnych sieťach, ale aby lepšie využívali čas pre seba.
Prezentácia sa žiakom veľmi páčila. Už teraz sa tešíme na ďalšie zaujímavé témy a neziskovej organizácii SEEDS prajeme veľa úspechov.
Mgr. Katarína Fiterová